صحبت کردن بیشتر سخت ترین مهارت واسه یادگیری در مهارتای چهارگانه ی زبانه. گوش دادن و فمهیدن یا حتی خوندن و نوشتن هم سختیای خاص خود رو دارن، اما صحبت با یک فرد انگلیسی زبون و نفهمیدن منظور اون و از کار افتادن ذهن شک نداشته باشین تجربه ای بسیار تلخ و متفاوته. اما با ترفندهای درست در کنار سعی همیشگی، می تونین خیلی راحت شاخ این غول رو بشکنید و بهتر از قبل انگلیسی صحبت کنین. این نوشته رو بخونین تا ببینین چیجوری باید انگلیسی صحبت کنیم.

روش اول: تقویت زبون انگلیسی در خونه

۱. صداتون رو ضبط کنین

وقتی در خونه با خودتون تنها هستین، هیچ دلیلی واسه اضطراب وجود نداره. می تونین به ذهن تون اجازه بدین تا آزادانه کار کنه و فکرهای مختلفی رو که به ذهن تون می رسه، به زبون بیارین و در همین حال صداتون رو ضبط کنین. در این شرایط به بهترین شکل انگلیسی صحبت می کنین. یک کتاب صوتی یا ویدئوی آنلاین پیدا کنین که بتونین از اون تقلید کنین. به نظرتون انگلیسی صحبت کردن تون بهش چیزی که می شنوین، شباهت داره؟

می تونین در بین خوندن یک کتاب، صداتون رو ضبط کنین. با این کار می تونین به صدای واقعی خودتون گوش بدین و نکات ریزی مثل مِن مِن کردن یا بریده بریده حرف زدن رو در جملات تون پیدا کنین. چندین بار صداتون رو ضبط کنین تا متوجه پیشرفت تون شید.

۲. با صدای بلند بخونین

اگه وسیله ای واسه ضبط صدا ندارین، کافیه با صدای بلند کتاب یا هر مطلبی رو بخونین. زمان ایده آل انجام این کار، روزانه ۱۵ الی ۲۰ دقیقهه. با این کار به صحبت واسه زمان طولانی عادت می کنین و گفتن جملات طولانی آزارتان نمی ده. به کلماتی برمی خورید که می تونین به دایره ی لغات تون اضافه کنین.

بهترین انتخاب، کتابایی با دیالوگای زیاد هستن. به هر حال، زبون در مکالمه عموما واقعی تر و تا حدی ساده تره. خوندن شعر هم بسیار عالیه اما مکالمات بسیار کاربردی تر هستن.

۳. به فایلای صوتی، پادکست یا اخبار گوش بدین

در عصر دیجیتال زندگی می کنیم و این یعنی اینکه حتی اگه افراد انگلیسی زبون دور تون وجود ندارن، دسترسی به اونا بسیار آسونه! رادیوهای خبری مختلف انگلیسی زبون مثل بی بی سی (BBC)، سی بی سی (CBC) یا اِی بی سی (ABC) بهترین فایلای صوتی واسه شنیدن هستن و البته میلیونا پادکست دیگر هم وجود دارن. بهترین نکته در مورد این فایلا اینه که افراد معمولا در اونا به طور روشن و با لهجه ی عام صحبت می کنن.

اگه می خواید از شنیدن فایلای صوتی بیشترین استفاده رو ببرین، سعی کنین در مورد موضوعات مورد علاقه تون که به انگلیسی در موردشان صحبت می کنین، اخبار در رابطه پیدا کنین. حتی اگه همون جملاتی رو که می شنوین تکرار کنین، با افزایش علم تون، زبون انگلیسی شمام تقویت می شه.

۴. به موسیقی گوش بدین

با اینکه گوش دادن به موسیقی خوب شنیدن پادکست یا اخبار صوتی نیس، بازم تمرین مفیدیه. اگه بتونین هر روز روی یک یا دو آهنگ تمرکز کنین بسیار بهتره. فقط دقت کنین که به متن ترانه توجه کامل داشته باشین. می تونین متن ترانه رو از گوگل دانلود کنین و همراه با خواننده بلند بخونین.

آهنگای ملایم که اشعار در اونا آروم تر میگن، انتخاب بهتری هستن. روی یک آهنگ تمرکز کنین و تا حد امکان تموم اونو حفظ کنین و معانی تموم کلماتش رو بفهمین. این کار واسه یادگرفتن اصطلاحات و زبون عامیانه عالیه.

۵. فیلم و سریال ببینین

بخشی از صحبت کردن، شنیدن یا گوش دادنه. واسه این کار، راحت ترین انتخاب تماشای فیلم و سریالای انگلیسیه. شک نداشته باشین می خواید با زیرنویس فیلما رو ببینین اما جلوی خودتون رو بگیرین.

فیلما انتخاب هوشمندانه ای هستن، چون اونا رو بارها می ببینن و هرچه بیشتر تماشای اونا رو تکرار کنین، نکات بیشتری یاد می گیرین. سریالا هم بسیار خوب هستن چون با کاراکترها رابطه برقرار می کنین و به اینکه چه جوری صحبت می کنن بیشتر توجه می کنین و از اونا یاد می گیرین.

۶. کارای روزمره تون رو به انگلیسی تعریف کنین

همونجوریکه روزتون رو می گذرونین، با خودتون حرف بزنین. در حال انجام چه کاری هستین؟ چه احساسی دارین؟ چی می ببینن، می چشید، می بویید یا می شنوین؟ چی لمس می کنین؟ به چی فکر می کنین؟ حالا در حال خوندن این مقاله در سایت چه جوری هستین. شاید روی صندلی نشسته اید. به موسیقی گوش میدید یا تلویزیون روشنه. احتمالات خیلی زیادی وجود دارن.

به گذشته و آینده هم فکر کنین. قراره چه کاری بکنین؟ در گذشته چیکار کردین؟ باید به طور همیشگی به آموزش زبون انگلیسی فکر کنین تا در این کار خبره شید. هر چه بیشتر به انگلیسی فکر کنین، سریع تر پیشرفت می کنین.

روش دوم: تقویت زبون انگلیسی با بقیه

۱. آهنگ صدا رو تقلید کنین

هر زبانی آهنگ مخصوص به خود رو داره. امکان داره که در گرامر خیلی قوی باشین اما وقتی ریتم درستی نداشته باشین، به نظر نمی رسه که انگلیسی، زبون اول شماس. پس هر زمان با یک فرد انگلیسی زبون صحبت می کنین یا فیلم و سریال نگاه می کنین، به تأکیدا، تلفظ و احساسات افراد دقت کنین. چقدر دقیق می تونین اینا رو تقلید کنین؟

در هر جمله، بخشایی هست که طولانی تر، بلندتر و با اوج بیشتری تلفظ می شه. مثلا در عبارت «rock and roll» اگه بگید «rock AND roll» بسیار عجیب به نظر می رسه. اما تلفظ «rockin roll» طبیعی تر به نظر می رسه.

۲. به حرکات دهن بقیه توجه کنین

نه تنها هر زبون آهنگ خاص خود رو داره، بلکه حرکات خاصی از دهن یعنی حرکت لبا و زبون رو می خواد. شما می تونین صدای درست رو بسازین، اما اگه حرکت دهن تون درست نباشه، اون صدا درست بیرون نخواد اومد.

نمی تونین از یک نفر بخواهید که موقعیت الان زبونس رو به شما بگه. اما این کار رو می تونین روی زبون مادری خودتون امتحان کنین و زمان صحبت کردن به حرکات دهن تون توجه کنین. اگه کسی کلمه ای می گه که شما نمی تونین خوب تقلید کنین، حرکات مختلف دهن رو امتحان کنین تا به نتیجه برسین.

۳. همیشه دفتر یادداشت و فرهنگ لغات همراه تون داشته باشین

هروقت با کسی صحبت می کنین یا مکالمه ی بقیه رو می شنوین و کلمه ای جدید به گوش تون می خوره که معنای دقیقش رو نمی دونین، اونو بنویسین و معنایش رو پیدا کنین. به جای اینکه شب به مغزتون فشار بیارین که «اون کلمه چی بود که معنی شو بلد نبودم؟»، بهتره دفترچه ای همراه تون باشه تا همیشه اون کلمه رو به یاد داشته باشین.

البته فقط نوشتن کلمه و پیدا کردن معنایش کافی نیس. بلکه باید یاد بگیرین که از اون کلمه استفاده کنین. پس هنگام شب یا فردا، این کلمه رو در حرف هاتون بذارین تا تبدیل به یکی از کلمات دایره لغات تون شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری اضطراب کودکان رو برطرف کنیم

۴. کلاسای مختلف رو تجربه کنین

اگه به کلاسی می روید که هر روز هفته تشکیل می شه، بسیار عالیه. باید تا جایی که می تونین در محیطی که انگلیسی صحبت می شه، قرار بگیرین. اما کار بهتر اینه که به دو کلاس برید تا همیشه در حال انگلیسی صحبت کردن باشین. یکی از این کلاسا می تونه کلاسی گروهی باشه که معلم گرامر و درسای خسته کننده تدریس می کنه و دیگری کلاسی دو نفره که به صحبت کردن شما دقیق توجه می شه. تعطیلات آخر هفته هم نباید خالی از انگلیسی باشه!

کلاسای مختلف انگلیسی مثل تمرین لهجه، کار و کاسبی، سفر و چیزای دیگه ای به جز اینا هست. با توجه به بخش ی مورد علاقه یا کاری تون، در این کلاسا شرکت کنین. مثلا اگه به آشپزی علاقه دارین، در کلاسای تخصصی آشپزی به زبون انگلیسی ثبت نام کنین.

۵. بهونه ای واسه انگلیسی صحبت کردن پیدا کنین

واسه اینکه انگلیسی صحبت کردن تون در سطح متوسط باقی نمونه، باید کنترل زندگی تون رو در دست بگیرین و انگلیسی رو بهش وارد کنین. یعنی انگلیسی رو به بخش جدانشدنی زندگی روزمره تون تبدیل کنین، نه اینکه فقط در مدرسه یا کلاس زبون با اون سروکار داشته باشین. واسه این کار چند ایده هست:

  • اگه دوستانی دارین که اونا هم انگلیسی می خوندن و حتی انگلیسی زبون اول شون نیس، می تونین با صحبت کردن به زبون انگلیسی، به همدیگه کمک کنین. با این کار، هم از همدیگه یاد می گیرین و هم در محیطی بدون استرس انگلیسی یاد می گیرین.
  • خونه تون رو به محلی واسه خوشامدگویی به گردشگران و افراد خارجی تبدیل کنین. سایتای مختلفی وجود دارن که با ثبت نام در اونا می تونین پذیرای مهمانان خارجی باشین و این طور مجبور هستین در خونه هم انگلیسی صحبت کنین. تعدادی از این سایتا عبارتند از: AirBnB ،Couchsurfing ،Hospitality Club ،BeWelcome ،Global Free loaders.

۶. با افراد به شکل آنلاین صحبت کنین

اما اگه گردشگری به منزل تون نیاد چیکار باید کرد؟ کافیه به اتاقای گفت وگو سر بزنین. خیلی از افراد فقط به دنبال این هستن که با یک نفر حرف بزنن. اگه دوستی پیدا کنین، می تونین جدا از اینکه گفت وگوی متنی، مکالمات صوتی یا تصویری هم داشته باشین.

اتاقای گفت وگویی وجود دارن که به موضوعات مختلف می پرازن. اما بهتره شما به اتاقی سر بزنین که مربوط به علایق تون باشه.

اگه از این کار خوش تون نمیاد، به بازیای ویدئویی تعاملی مثل دنیای وارکرافت (World of Warcraft) و زندگی دوم (Second Life) فکر کنین. در این بازیا می تونین هویت مورد علاقه تون رو داشته باشین و بازم مهارت صحبت کردن تون رو تقویت کنین.

به سایتای PenPal World و Pen-Pal سر بزنین. در این سایتا فرد دیگری که اون طرف اینترنته، هم دارای دلایلی مثل شماس.

روش سوم: آموزش ذهن

۱. هر روز عبارات جدید یاد بگیرین

اگه از فرهنگ لغات جیبی و دفترچه یادداشت استفاده نمی کنین، باید به دنبال راه دیگری واسه گسترش دایره لغات تون باشین. مثلا در کتابایی که می خونین، سایتایی که در اونا می گردین، فیلمی که می ببینن، چند کلمه جدید انتخاب کنین و پس از نوشتن شون، سعی کنین تا از اونا استفاده کنین. این تنها کاریه که باعث می شه کلمات در یادتون بمونه.

اگه از این راه حل استفاده نکنین، پیشرفت نخواهید کرد. وقتی همه کلمات رو در دفتری داشته باشین، هر زمان که بخواهید می تونین به اونا مراجعه کنین. بعضی وقتا به این دفتر سر بزنین تا کلماتی رو که فراموش کردین، به یاد بیارین.

۲. الفبای آوانگاری یاد بگیرین

شاید این راه حل به نظر خسته کننده برسه، اما بسیار مؤثره. الفبای آوانگاری بین المللی سیستمی از نشونه هاست که واسه نشون دادن صداها به کار میره. اگه به کلمه ای برسین که ندانید چه جوری باید اونو تلفظ کنین، کافیه به این الفبا نگاه کنین. این سیستم خیلی راحت در دسترسه و شما با خواندنش میدونید که چه جوری باید تلفظ کنین.

از آنجایی که زبون انگلیسی ترکیبی از زبونای مختلفی مثل آلمانی، فرانسوی و لاتینه، یاد گرفتن الفبای آوانگاری بین المللی واقعا مهمه.

۳. واسه خودتون پاداش یا جریمه در نظر بگیرین

شاید این کار به نظرتون کمی سختگیرانه باشه، اما امتحانش بی ضرره. مثلا می تونین بر سر میز شام قانون «فقط انگلیسی» بذارین و ببینین که رعایت اون چند دقیقه طول می کشه. شاید خیلی زود قانون شکسته شه اما اگه پاداش (مثلا اگه واسه دو هفته فقط انگلیسی حرف بزنیم، واسه شام به بیرون میریم) یا جریمه (مثلا ۱۰۰۰ تومن واسه هر باری که کسی به زبون مادری صحبت کنه) تعیین شه، شک نداشته باشین تعهد به قانون «فقط انگلیسی» بیشتر می شه.

این قانون تنها واسه خونه کاربرد نداره و می تونین از اون در کلاس زبون یا گروه دوستان هم استفاده کنین. مثلا هرکی انگلیسی صحبت نکرد، باید دفعه ی بعد به همه ناهار بده.

۴. اشتباهات تون رو بیشتر از حد بزرگ نکنین

اگه در کنار یک انگلیسی زبون قرار بگیرین، ممکنه خیلی راحت مغزتون قفل کنه، بدن تون سرد شه و همه کلمات انگلیسی که بلد بودین از یادتون برود. شاید نتیجه اش هم با لکنت حرف زدن و احساس بد داشتنه و اینکه دیگر نمی خواهید انگلیسی صحبت کنین. اما بهتره بدونین که این اتفاق فقط واسه شما نمی افته!

همه ما این اتفاق رو تجربه می کنیم و فقط باید بدونیم که اصلا اتفاق بزرگی نیس، خیلی سریع تموم می شه و هیچکی به خاطر اون، شما رو قضاوت نمی کنه. انگلیسی به حدی در سراسر جهان گسترش پیدا کرده که حتی انگلیسی زبونا خودشون هم در یک سطح نیستن!

۵. صبور باشین

صرف نظر از همه راهکارها، باید صبر داشته باشین. یاد گرفتن یک زبون، فرایندیه که می تونه حتی چند سال طول بکشه. اگه از خودتون خسته شید، ممکنه بخواهید یادگیری رو کنار بذارین که شک نداشته باشین بدترین نتیجه ایه که می تونین به دست بیارین. پس خیلی به خودتون سخت نگیرید. آخرش یاد خواهید گرفت. باید به خودتون اعتماد کنین.

بهترین کار واسه تقویت روحیه، بررسی میزان پیشرفت تونه. پس همون دفترچه لغات رو همیشه همراه داشته باشین و همیشه اونو مرور کنین تا ببینین چقدر کلمات جدید یاد گرفتین و بعدا می ببینن که خیلی از کلماتی که روزی واسه تون سخت بودن، الان خیلی راحت در مکالمات تون استفاده می شن. این یادآوری، انگیزه شما رو بیشتر می کنن.

منبع : wikihow

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی