شاید تا به حال واسه تون پیش اومده که از اعتماد کردن به بقیه پشیمون شده باشین. بعضی مواقع این موضوع روابط شما با بقیه رو به رقابت می کشه و اعتمادتون رو سلب می کنه، در اینجور وضعیتی دیگر مشکل می تونین به بقیه اعتماد کنین. شمام مثل بقیه در این موارد حالت دفاعی به خود می گیرین تا دیگر کسی نتونه به شما ضربه بزنه. اما در این صورت دیگر می تونین راحت زندگی کنین؟ نه. واسه همین در این مقاله می خواهیم ببینیم که چیجوری اعتماد کنیم.

 

حتما با خودتون می گین بعد از یک تجربه بد دیگر چیجوری اعتماد کنیم، اما در اینجور موقعیتی باید به خودتون مسلط شید، گذشته رو از ذهن تون پاک کنین و به استقبال آینده برید. واسه اینکه بتونین از بقیه ی روزهای زندگی خوب استفاده کنین و رشد و تعالی داشته باشین، باید از تجربیات گذشته درس بگیرین و اجازه ندین گذشته شما، آینده رو تباه کنه.

به نقل از میشائیل پایوا (Michele Paiva) متخصص روان درمانی و استراتژیست بازاریابی عصبی، افراد بیشتر به خاطر این نمی تونن به بقیه اعتماد کنن که در گذشته به اونا خیانت شده یا تصور می کنن که به اونا خیانت شده و حتی بعضی از زمان کودکی اینجور حسی دارن، بدون اینکه بدونن واقعا چه اتفاقی اتفاق افتاده. تموم اینا به طور ناخودآگاهه و دلیل اصلی بی اعتمادی اینه که ما به خودمون اعتماد نداریم، وقتی ما احساس حماقت یا دوری شدن داشته باشیم، رادار اعتماد ما متوقف می شه. با اینکه ما باید نسبت به بقیه هوشیار باشیم اما نمی تونیم در یک حباب زندگی کنیم. اینکه فکر می کنین که خیلی سخت می تونین به بقیه اجازه بدین که به زندگی تون وارد شن، به این معناست که شما در اعتماد کردن دچار مشکل هستین، با ما همراه باشین تا روش اعتماد کردن به بقیه رو یاد بگیرین.

کودکی-نام-تصویر

١. به یاد داشته باشین که آدمهای خوب زیاد هستن

وقتی کسی از اعتمادتون سوء استفاده می کنه، راستی و وجدان اون زیر سوال میره، اما سعی کنین به جای اینکه حالت تهاجمی بگیرین، با خودتون فکر کنین که اونم یک انسانه و ممکنه اشتباه کنه. به یاد داشته باشین که بیشتر آدمها خوب هستن و نیات خوبی دارن. به هر حال ممکنه آدمهای خوب هم انجام دهنده اشتباهاتی شن که باعث سلب اعتماد شه. اگه شما این موضوع رو قبول کنین، بازم می تونین به بقیه اعتماد کنین.

٢. بدونین که اعتماد، شکلای مختلف و درجات متفاوتی داره

در جواب به این سوال که چیجوری اعتماد کنیم، باید گفت که فراموش نکنین که اعتماد کردن شدت و درجات متفاوتی داره و قرار نیس نسبت به همه اعتماد کامل داشته باشیم. ما در طول زندگی به مرور درمی یابیم که چه کسائی قابل اعتماد هستن و چه کسائی نیستن. دقت داشته باشین که هر موضوعی رو با هر کسی مطرح نکنین تا از اعتمادتون سوءاستفاده نشه. شما بعضی افراد رو در این حد قبول دارین که پیشنهادای شون رو قبول می کنین و به یه سریای دیگه اعتماد دارین و میدونید که رازتون رو معلوم نمی کنن.

٣. عادتای افراد رو در نظر بگیرین

شما قصد ندارین سدی بین خودتون و بقیه بذارین، اما می خواید بدونین که چه جوری می تونین به بقیه اعتماد کنین، وقتی شما در یک مورد خاص به کسی اعتماد می کنین، باید مطمئن شید که اون به اعتماد شما جواب مناسبی می ده و از راز شما سوء استفاده نمی کنه. به پیشنهاد ی یک روانشناس: «وقتی می خواید به کسی اعتماد کنین به دنبال الگوهای رفتاری اون باشین، ببینین که اون ارزش اعتماد کردن رو داره یا نه.»

۴. ریشه ی مشکل تون رو پیدا کنین

اگه در اعتماد کردن مشکل دارین، باید ببینین اولین بار کِی دچار این مشکل شدید، می تونین با یک دوست یا یک دکتر صحبت کنین، راه های مختلفی واسه یافتن ریشه ی مشکل تون دارین تا بتونین دوباره اعتماد کنین. به پیشنهاد ی روانشناسان: «ممکنه شما در خونواده ای بزرگ شده باشین که بتونین به بقیه اعتماد کنین یا بر عکس، به هر حال این الگوی رفتاری در اعتماد، تا بزرگسالی ادامه پیدا میکنه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری افکار مثبت داشته باشیم؟

خونواده

۵. به ندای درون تون گوش بدین

با خودتون رو راست باشین، شما نباید به افرادی که پشت سر بقیه بدگویی می کنن اعتماد کنین، چون اینجور افرادی پیش بقیه از شمام بدگویی می کنن. اگه در درون تون حس می کنین که دارین اشتباه می کنین به این حس توجه کنین و ببینین کسی که می خواید بهش اعتماد کنین، درباره بقیه چه جوری صحبت می کنه.

۶. واسه خودتون حد و مرزی قائل شید

با اینکه نباید نسبت به بقیه گارد بگیرین اما باید نسبت به افرادی که وارد زندگی تون می شن، هوشیار باشین. سعی کنین حد و مرزهایی داشته باشین که افراد نامناسب نتونن به شما نزدیک شن. به پیشنهاد ی روانشناسان، صفاتی رو که در نظرتون مهم هستن، در نظر بگیرین و طبق اونا به بقیه اعتماد کنین و با اینجور افرادی رفت و اومد داشته باشین.

٧. باید بدونین که کی جلوی یک اتفاق رو بگیرین

یکی از بهترین راه ها واسه یادگیری نحوه ی اعتماد به بقیه اینه که با افرادی که همیشه اعتمادمون رو سلب می کنن قطع دوستی کنیم. یک دکتر روانشناس می گه: «اگه کسی همیشه بر خلاف گفته هاش عمل می کنه، بدونین که اینجور فردی قابل اعتماد نیس، حتی اگه واسه کاراش بهونهای زیادی بیاره.»

٨. صادق باشین

یک راه دیگر در جواب به این سوال که چیجوری اعتماد کنیم، اینه که بگیم صادق باشین. مثلا اگه کسی دوباره اعتمادتون رو نقض کرد، از اون دلیل کارش رو بپرسید، ممکنه اون شخص نداند که واقعا چیکار کرده و بعد از صحبت با شما، کارش رو جبران کنه. یک روانشناس پیشنهاد می کنه که: «با افرادی که اعتمادتون رو سلب می کنن رو راست باشین و به اونا بگید که چه انتظاری داشتین، اگه اونا متوجه اشتباه خود نشدند، دیگر نباید به اونا اعتماد کنین.»

٩. آروم آروم به بقیه اعتماد کنین

اگه تازگیا کسی از اعتمادتون سوءاستفاده کرده، احتیاج به زمان دارین تا حال تون بهبود یابد و به آرامش برسین و بتونین دوباره به بقیه اعتماد کنین. هر فردی در این مورد متفاوته و این طبیعیه. به پیشنهاد ی یک روانشناس: «نباید یک باره به افراد اعتماد کرد، چون آدما در طول زمان شخصیت خود رو نشون میدن.»

آرامش
شخصیت

۱۰. ویژگیایی رو که در افراد دوست دارین در نظر بگیرین

دور تون رو از آدمایی پر کنین که می تونین به اونا اعتماد کنین، مجبور نیستین با کسائی دوستی داشته باشین که همیشه از حرفا و قضاوتای اونا در مورد خودتون بترسید. روانشناسان پیشنهاد می کنن با افرادی رفت و اومد کنین که ویژگیای مناسب و با ارزشی داشته باشن.

۱۱. به خودتون اعتماد داشته باشین

شما بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین قدرت دارین، ممکنه شرایط خوب به نظر نرسه ولی همه چیز درست می شه. در اینجور شرایطی ممکنه احساس ناامنی داشته باشین یا غمگین شید ولی بدونین که آخرش شرایط روبراه می شه و می تونین بر مشکلات پیروز شدین.

روانشناسان میگن: « همه ما تا الان در شرایطی بوده ایم که اعتمادمون از بین رفته، رقابت اصلی زندگی ما اینه که چه جوری از این اتفاقا درس بگیریم و تجربه کسب کنیم تا بتونیم آدما رو بشناسیم و در اینجور شرایطی بر خودمون مسلط شیم.»

اگه به اعتمادتون آسیب ای وارد شده، نگران نباشید. اگه صبور باشین، واسه خودتون حد و مرز قائل شید و به ندای داخلی تون گوش بدین، می تونین بر شرایط بد پیروز شدین. می تونین دوباره با بقیه رفت و اومد کنین و به اونا اجازه بدین به زندگی تون وارد شن، مطمئن باشین که افراد زودتر از اون چیزی که فکر می کنین درون شون رو نشون میدن.

برگرفته از :bustle.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی