اطمینان و توانایی اعتماد بخش جدانشدنیِ هر رابطه مستحکمیه. اگه می خواید آدم قابل اعتمادی باشین کافیه پنج ویژگی افراد قابل اعتماد رو که در این مقاله به شما معرفی می کنیم به یاد داشته باشین.

 

همه ما در زندگی مون با آدمایی روبه رو شده ایم که واقعا غیرقابل اطمینان و فریبکار بودن. ممکنه اون آدم همسر سابق، یک دوست قدیمی یا یک همکار بوده باشه. بازم که سن مون بیشتر می شه و خردمندتر میشیم خیلی از ما بهتر می تونیم این علفای هرز رو از زندگی مون بیرون بندازیم. پس توانایی مون واسه تمرکز روی روابط سالم تر زیاد می شه و ارمغان این آگاهی واسه ما شادی بیشتر و به عقب روندن ناملایمت هاست.

همونجوریکه می تونین تا سر حد ممکن به بیرون کردن آدمای غیرقابل اعتماد از زمینِ زندگی تون ادامه بدین، هنوز ممکنه با فردی رو به رو باشین که در راه مثبت اندیشی و رشدتون سنگ اندازی می کنه؛ و اون فرد کسی نیس جز خودتون.

حاضر به اقرار اون باشین یا نه، ممکنه به اندازه ای که دوست دارین آدم قابل اعتمادی نباشید، اما قابل اعتماد بودن در تموم رابطه ها (عاشقانه، خانوادگی، صمیمی و با رئیس یا همکار) یکی از مهم ترین ارزش هاییه که می تونیم روی اون کار کنیم.

گرچه نمیشه یک شبه به این ویژگی رسید، اما کارایی هست که می تونیم از امروز به شکلی متفاوت بکنیم تا به مرور به آدمی قابل اعتماد، قابل اطمینان و پای بند به اصول تبدیل شیم.

۱. قابل تکیه باشین

به حرفایی که میزنین عمل کنین. کار ساده ای به نظر می رسه اما هنوز آدمای بسیاری هستن که انگار نمی تونن سر حرف شون بمونن.

دوستی دارم که بارها قرار ملاقاتایی رو تنظیم می کنه که ظرف چند روز اونا رو بر هم می زنه و یا اصلا پیگیرشان نمی شه. از طرف دیگر تا به حال قرار ملاقاتای زیادِ شکست با دوستان دبیرستان مون گذاشته ایم که برخلاف توافقِ همه اونا واسه اومدن، هیچوقت همه سر قرار حاضر نشده ان.

واسه من آزاردهندهه که هر بار بخوام حدس بزنم کسی قرار رو بر هم میزنه یا نه. مسئله باید به این سادگی باشه که قراری گذاشته ایم پس همدیگه رو ملاقات می کنیم اما بیشتر در مورد آدمای غیرقابل تکیه، ماجرا به این شکل پایان نمی گیره.

حالا می دونم که به تموم قرارهای این دوستم باید با دیده دودلی نگاه کنم و به جای اون اگه قراره برنامه ای واقعا عملی شه باید تکیه ام روی برنامه لحظه آخر باشه.

اما این وضعیت بسیار ناکام کننده س. خیلی آسون تر بود اگه اون به حرفی که در مرحله اول گفته بود عمل می کرد. واسه اینکه قابل اعتماد باشین باید به چیزی که می گین عمل کنین و قابل تکیه باشین.

۲. صادق باشین

بعضی وقتا گفتن حقیقت و روراست بودن کار سختیه. اما اگه قراره آدم قابل اعتمادی باشین ضروریه که این طور رفتار کنین. بقیه به سختی به آدمی اعتماد می کنن که از دادن اطلاعات دریغ می کنه، یا نمی گه که حقیقتا چه احساسی داره.

نامزد سابقم هیچ وقت به من نمی گفت که چه احساسی داره یا نیازای اون چیه. خیلی سخت بود که هیچوقت نمی تونستم روی اون حساب کنم که فقط صادق باشه و بزاره بدونم تو ذهن و قلبش چه میگذره.

پرهیز اون از راستی داشتن با من، به این طرف سوقم داد که حس کنم داره به روشی به من خیانت می کنه. روراست نبودنِ اون آزارم می داد و به نظرم آدم قابل اعتمادی نبود. رابطه ما به دلیل اینکه مجبور بودم قصد و منظورهای اونو حدس بزنم، سخت و پیچیده شد.

بعضی وقتا حقیقت دردناکه اما وقتی رو راست رابطه برقرار کنین آدم قابل اعتمادتری به نظر می رسه چون افراد اطمینان پیدا می کنن که مسئله مهمی رو از اونا مخفی نکردین.

۳. به قولا، گرچه کوچیک باشن، وفا کنین

وقتی به کسی قولی میدید، لازمه واسه اون احترام قائل شید، مهم نیس که از نظر شما اون قول چقدر ناچیز بوده. اگه قول دادین که مسابقه ی ورزشی دوست تون رو تماشا می کنین، این کار رو بکنین. حتی اگه حدس میزنین این کار به معنی تماشای دو ساعت از کسل کننده ترین بازیای ممکن باشه. باید به قولی که دادین وفا کنین. اما می تونین این کار رو واسه خودتون دلپذیرتر کنین، مثلا اگه تخمه دوست دارین یا ساندویچ الویه، این خوراکیا رو با خودتون به مسابقه ببرین تا اون قدرها هم حوصله تون سر نرود. فراموش نکنین که ممکنه همراهی شما بیشتر از چیزی که فکر می کنین واسه دوست تون مهم باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری اندامی قشنگ داشته باشیم

موضوع دیگر اینه که بیشتر آدما برخلاف مشکلات زیادی که در زندگی با اون دست وپنجه نرم می کنن بیشتر دچار از دست دادن رابطه ای امن و قابل اطمینان واسه به اشتراک گذاشتن درونیات شون هستن. اگه کسی مسئله پنهونی ای رو با شما در بین گذاشت اونو واسه بقیه رو نکنین «مگه در صورتی که حقیقتا موضوع سلامتی یا مرگ و زندگی در بین باشه».

به قول هاتون وفادار بمونین و اطلاعاتی رو که با شما در بین گذاشته ان پیش خودتون نگه دارین. اگه عادت نداشته باشین که به محض دریافت اطلاعاتی که به شما سفارش کردن پنهونی نگه شون دارین، اونا رو پخش کنین آدما احترام فوق العاده ای واسه تون قائل هستن.

بیشتر وقتا آدما تنها می خوان اطلاعات رو به عنوان امانت به دیگری بسپرند تا احساس کنن با اون رابطه برقرار کردن. واسه اینکه آدم قابل اعتمادتری باشین همون فرد قابل اطمینان و صادقی باشین که می تونه رازها رو نگه داره.

۴. به اصولی پای بند باشین

آدمای قابل اعتماد اصول اخلاقی سفت وسختی دارن و پای این اصول وای میستن. اگه همیشه بین اینکه کدوم ارزشا واسه تون اهمیت دارن در نوسان اید، به چشم بقیه آدم متقلب و غیرقابل اعتمادی هستین.

مثلا اگه از نظر شما وفاداری ارزش اخلاقی بسیار مهمی در یک انسانه، پس خودتون باید در عمل این وفاداری رو نشون بدین. از پایه، شما باید به اصولی که واسه خود دارین عمل هم بکنین.

۵. سخن چینی رو کنار بذارین

این پیشنهاد به قدر کافی شفافه، اگه می خواید آدم قابل اعتمادتری باشین بدگویی پشت سر آدما رو متوقف کنین. ما دیگر کودکانی کم سن و سال نیستیم، اگه با کسی مشکلی دارین به اندازه کافی بالغانه رفتار کنین که رودررو با اونا صحبت کنین. اگه موضوع بهش مهمی نیس که بخواهید مستقیما با خود اون صحبت کنین پس شاید از همون اول هم نباید با فرد دیگری این مسئله رو در بین می گذاشتین.

سخن چینی منحصر به بدگویی پشت سر آدما نیس. کلا سخن چینی یعنی حرف زدن از اطلاعاتِ بی فایده. چه اهمیتی داره که همکارتان چند نوع رژیم رو امتحان کرده و لاغر نشده؟ این موضوعی نیس که بخواهید هنگام صرف ناهار بهش بدین. راستش رو بخواهید عادتای غذایی همکار تون اصلا به شما ربطی نداره.

عوضش سعی کنین درباره موضوعی هوشمندانه صحبت کنین. یا موضوعی که می تونه تغییری در دنیایمان به وجود بیاره. به جای سخن چینی به چه دلیل موضوعِ ضرورتِ سرمایه گذاری دولت در انرژیای تجدید پذیر و کاهش آلودگی هوا یا کاهش بودجه ی نظامی به نفع برنامه های اجتماعی رو به بحث نگذاریم.

راهکارهای دیگر واسه اینکه آدم قابل اعتمادتری باشیم

جدا از اینکه موارد کلی تر که قبلا بهش پرداختیم و میشه با تمرین اونا به آدم قابل اعتمادتری تبدیل شد راهکارهای جزئی تری هم واسه رسیدن به این منظور هست.

  • مثلا، اگه با آدمای خوب، زمان بیشتری بگذرونین احتمالش کمتره که بخواهید کارای آدمای غیرقابل اعتماد مثل سخن چینی یا شکستن قول هاتون رو بکنین؛ چون آدمایی شما رو محاصره کردن که این رفتارها رو تحمل نمی کنن. اگه با آدمای مثبتی رفت و اومد داشته باشین که اونا هم قابل اعتماد و صادق ان، با احتمال بیشتری رفتار شما به بازتابی از رفتار اونا تبدیل میشه.
  • مضاف بر این بفهمین که بقیه واقعا درباره شما چه جوری فکر می کنن. می تونین رک و راست از آدمای زندگی تون بپرسید شما رو چقدر قابل اعتماد آزمایش می کنن. مراقب باشین چون ممکنه پاسخی رو راست و در عین حال سریع دریافت کنین. اما حتی اگه این اتفاق افتاد این بازخوردها رو قبول کنین و با اون مخالفت نکنین.
  • بهترین کاری که می تونیم بکنیم درس گرفتن از اشتباهات مون و سعی واسه ارتقای فردیه. با اینکه قابل اعتماد بودن به سعی زیاد احتیاج داره اما همون ویژگی ایه که آدما می خوان در دیگری ببینن و سعی می کنن که خودشون بهش دست پیدا کنن.

ممکنه واسه تبدیل شدن به آدمی قابل اعتماد و اطمینان به کمی زمان احتیاج داشته باشیم، اما وقتی آگاهانه در این راه قدم برداریم و این ۵ ویژگی آدمای قابل اعتماد رو به خاطربسپاریم، به زودی به آدمی تبدیل خواهیم شد که واسه همه افرادی که ما رو می شناسن مورد ستایش، احترام و اعتماد هستیم.

منبع : lovepanky

دسته‌ها: آموزشی